სანქციები არ უნდა იყოს მხოლოდ სასჯელის ხასიათის, მათ უნდა ჰქონდეთ პოლიტიკური სტრატეგიის კონტექსტი – ზურაბიშვილი
საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის თქმით, ხელახალი არჩევნები უნდა ჩატარდეს თავისუფალ გარემოში.
“მიმდინარე დე ფაქტო არაღიარების პოლიტიკის მიღმა, ევროკავშირი უნდა გამოხატავდეს მეტ მხარდაჭერას იმ ერთადერთი ცნობილი, სტაბილური და მშვიდობიანი გზისთვის, რომელიც მმართველ პარტიასა და ხუთი თვის განმავლობაში მიმდინარე საპროტესტო მოძრაობას შორის მიმდინარე დაპირისპირებიდან გამოსავლის შესაძლებლობას იძლევა. ეს არის ახალი არჩევნები თავისუფალ და სამართლიან გარემოში. სხვა ალტერნატივა არ არსებობს, არც მშვიდობიანი გამოსავალი, არც სტაბილურობა, რადგან ჩვენ თუ ერთად ვერ ვიპოვით ამ ალტერნატივას, ეს ნიშნავს, რომ საქართველო სრულად გადაიქცევა რუსულ მოდელად, რაც წარუმატებელი იქნება ევროპული პოლიტიკისთვის იმ ადგილას, სადაც ათწლეულობით იყო ჩადებული ევროპული ძალისხმევა და რესურსები, ან რისკის ქვეშ დადგება მერყეობა, დაუსრულებელი კრიზისისთვის დამახასიათებელი არასტაბილურობა.
ვიდრე უკრაინაში ომის გზიდან გამოსვლის გზებს ვეძებთ, ცხადია, არავის უნდა სურდეს, ნახოს ახალი ღია კრიზისისა და არასტაბილურობის აღმოცენება ევროპისა და შავი ზღვის პერიფერიაზე. განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ ეს დღესაც შეიძლება თავიდან იქნეს აცილებული“, – განაცხადა ზურაბიშვილმა.
მისივე თქმით, „შავი ზღვისა და კავკასიის უსაფრთხოების ახალი სტრატეგია აუცილებელია, რომელიც უზრუნველყოფს ევროპის წვდომას ცენტრალურ აზიაზე, ამძაფრებს ნატო-ს ყოფნას და ახშობს რუსულ და ჩინურ გაფართოებას რეგიონში“.
„ასეთ სტრატეგიას სჭირდება პარტნიორი და ერთადერთი ხელმისაწვდომი პარტნიორი არის სტაბილური და დემოკრატიული საქართველო, რომელიც წაახალისებს და მხარს დაუჭერს იმ პროგრესს, რომელშიც ამჟამად ჩართულია მეზობელი სომხეთი. სამშვიდობო მოლაპარაკებები სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის გზას უხსნის უფრო ძლიერ და მშვიდობიან კავკასიას, რომელსაც კვლავ სჭირდება საქართველო, რომელმაც უნდა შეინარჩუნოს თავისი პოზიციები, იყოს ძლიერი საყრდენი ჩვენი ევროკავშირისა და ევროამერიკული პარტნიორებისთვის, როგორც ეს იყო გასული სამი ათწლეულის განმავლობაში“, – განაცხადა ზურაბიშვილმა.
„არანაკლებ მნიშვნელოვანია საუბარი ევროკავშირის მზაობაზე, შეჩერებული ოფიციალური პროგრამების დაფინანსება ჩაანაცვლოს საგანგებო მხარდაჭერით სამოქალაქო საზოგადოებისთვის, მათ შორის ფინანსური დახმარებით დევნილი აქტივისტებისთვის, დამოუკიდებელი ჟურნალისტებისთვის და იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც დემოკრატიის წინა ხაზზე იბრძვიან. ეს არ უნდა დარჩეს მხოლოდ სიტყვებად, არამედ უნდა იქცეს რეალობად. დრო იწურება და დღემდე რეპრესიული კანონები უფრო სწრაფად კეტავენ გზებს, ვიდრე მათი გახსნაა შესაძლებელი, მაგრამ უნდა იქნეს ნაპოვნი გზები და საშუალებები ასეთი მხარდაჭერის მიწოდებისთვის, იმავე გზებით, როგორც შემოქმედებითი არხები იყო შექმნილი რუსეთისა და ბელარუსის შემთხვევაში ადრე. საქმე ეხება ჩვენი ცოცხალი სამოქალაქო საზოგადოების გადარჩენას. ეს არის ჩემი გზავნილი, ეს არ არის მხოლოდ საქართველოს დაცვა, ეს ეხება ევროპის სტრატეგიული მომავლისა და იდენტობის დაცვას.
თუ ევროპა, რომელიც ხელახლა აღმოაჩენს საკუთარ ძლიერ მხარეებსა და ავტონომიის საჭიროებას, ვერ ჰპოვებს გზებს, რათა ჰქონდეს ბერკეტი პატარა ქვეყანაზე მასობრივად პროევროპული მოსახლეობით, და დაუბრუნოს იგი თავის არჩეულ გზას, როგორც კანდიდატი ქვეყანა, თუ ევროპა ვერ მართავს საკუთარი გადაწყვეტილების მიღების პროცესს იმგვარად, რომ არ დაზიანდეს რამდენიმე ქვეყნის გამო, მაშინ გამოწვევა სცდება საქართველოს. ეს იმოქმედებს ევროკავშირის საგარეო, გაფართოების პოლიტიკის და ძლიერ ეკონომიკურ, პოლიტიკურ და სამხედრო ძალად ქცევის პოლიტიკის სანდოობაზე. ჩვენ იმ ქვეყნებიდან ვართ, რომელსაც ხანგრძლივი დროის განმავლობაში ჰყავს ყველაზე მტკიცე, პროევროპული მოსახლეობა, ევროპული ინტეგრაციის წინა ხაზზე, სადაც დიდი რესურსები იქნა ჩადებული ჩვენი ევროპელი, ნატოელი და ამერიკელი პარტნიორების მიერ დამოუკიდებელი ინსტიტუტების, მართლმსაჯულების, პოლიციისა და ჯარის შესაქმნელად და შესანარჩუნებლად, სტაბილურობისა და უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად.
ყველა ეს ინვესტიცია უნდა იქნეს დაცული და უზრუნველყოფილი, არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ ევროპისთვის და ჩვენი საერთო მომავლისთვის. ლიეტუვა ამას უკეთ აცნობიერებს, ვიდრე რომელიმე სხვა ქვეყანა. თქვენ იცით, რას ნიშნავს რუსული ბატონობისთვის წინააღმდეგობის გაწევა. თქვენ იცით, რომ დემოკრატია არ არის მოცემული, მისთვის უნდა იბრძოლო და თქვენ დაამტკიცეთ, რომ გამარჯვება შესაძლებელია. სწორედ ამიტომ, საქართველო ეყრდნობა ლიეტუვას, სწორედ ამიტომ ვეყრდნობით ევროპას, რადგან ჩვენ თუ ერთად ვიდგებით, არა მხოლოდ საქართველოს გადავარჩენთ, არამედ შევინარჩუნებთ ევროპის უსაფრთხოებასა და მთლიანობას“, – განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.